Standardowe wyposażenie laboratorium — sprzęt laboratoryjny

Laboratoria wyposażenia

Standardowe wyposażenie laboratorium składa się przede wszystkim z niezbędnych sprzętów. Sprzęt laboratoryjny to wszystkie niezbędne narzędzia, pozwalające na realizację prac w laboratorium. Bardziej zaawansowaną aparaturę, taką jak np. aparaty do elektroforezy czy termocyklery, określa się mianem urządzeń laboratoryjnych.

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia laboratorium?

W podstawowy skład sprzętu laboratoryjnego wchodzą m.in.:

  • różnego rodzaju naczynia szklane, w tym m.in. kolby miarowe, kolby Erlenmeyera (potocznie tzw. erlenmayerki, czyli najczęściej żaroodporne płaskodenne kolby stojące), eksykatory (używane do odparowywania oraz przechowywania próbek wrażliwych na wilgoć), naczynka wagowe (służące do dokładnego odważania substancji stałych), probówki, parowniczki (czasze wykorzystywane do odparowywania i zagęszczania roztworów), cylindry miarowe (menzurki), zlewki (płaskodenne i cylindryczne)
  • inny sprzęt szklany, w tym m.in.: bagietki (proste szklane pręty ogólnego użytku), biurety (długie i cienkie rurki zaopatrzone w precyzyjną skalą objętości i zakończona kranikiem, służące do miareczkowania), chłodnice (pełniące funkcję skraplacza), lejki (zakończone rurką lub szlifem), tygle (do wykonywania operacji na substancjach stałych wymagających stosowania wysokiej temperatury), szkiełka zegarowe, szklane pipety (służące do odmierzania i przenoszenia cieczy, obecnie używane s pipety automatyczne), retorty (okrągłe naczynie szklane z długą szyjką pełniącą funkcję chłodnicy i służące do destylacji), szalki Petriego (niskie, cylindryczne podstawki o szerokim, płaskim dnie)
  • drobny sprzęt, który nie jest wykonany ze szkła, m.in. mieszadła magnetyczne i mechaniczne, palniki, stojaki laboratoryjne, tryskawki (natryskujące strumień pod lekkim ciśnieniem), termometry, pompy, podnośniki, szczypce, moździerze laboratoryjne, strzykawki, szpatułki, łapy laboratoryjne
  • niezbędne przyrządy, do których zaliczamy m.in.: mikroskopy, wagi techniczne i analityczne, kalorymetry, pipety automatyczne, destylatory, wirówki, spektrofotometry